Politics

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Niel Crowson, Jonesboro, to the Board of Trustees of Arkansas State University. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment.
Gary Golden, De Queen, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University. Appointment expires January 14, 2025. Replaces David Nelson.
Boyce Hamlet, Conway, to the Parole Board. Appointment begins January 27, 2020.  Appointment expires January 14, 2022. Replaces John Belken. Chuck Graham, Cabot, to the State Crime Laboratory Board. Appointment expires January 14, 2027. Reappointment.
Brian Todd, White Hall, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Reappointment.
Dr. Larry West, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Registration for Professional Soil Classifiers. Appointment expires November 1, 2024. Replaces Richard Vaught.
Dr. David O’Dell, Jacksonville, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires August 31, 2022. Replaces Adam Davis.
Janelle Smith, Pine Bluff, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Appointment expires August 7, 2022. Replaces Mary Ann Winter Herring.
Maureen Harrod, Heber Springs, as a Special County Judge in the County Court of Independence County, Arkansas. Independence County Court Case Number: CO-2019-01. Replaces Independence County Judge Robert Griffin, who has disqualified himself from the case.
Johnny Mitchum, Maumelle, to the Auctioneer’s Licensing Board. Appointment expires April 15, 2023. Reappointment.
John Hutchcraft, Guy, to the Auctioneer’s Licensing Board. Appointment expires April 15, 2023. Replaces Billy Olson.
Sharon Ingram, North Little Rock, to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires September 1, 2023. Reappointment.
Gerald Canada, Bryant, to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires September 1, 2022. Reappointment.
Nicole Yarbrough, El Dorado, to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires September 1, 2022. Replaces Clifton Roaf.
Christian Gonzalez, Little Rock, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Derrick Newby.
Don Adams, Texarkana, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Marie Bane.
Richard Taffner, Gassville, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Katherine Earlywine.
Tammy Charlton, Crawfordsville, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Angela Sanders.
Dr. Raymond Molden, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Leigh Bennett.
Vorandol Stinyard, McGehee, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Helen Jackson.
Tammy Vaughn, Monticello, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Lauren Marquette.
Scott Lane, Monticello, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2022. Replaces Danny Games.
Sharon Hawkins, Alexander, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2022. Reappointment.
Russell Gibson, Fort Smith, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2023. Reappointment.
Rachel Rush, Hamburg, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2023. Reappointment.
Darin Mitchell, North Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board.  Appointment expires August 1, 2023. Replaces Anthony Davis.
Judge Rusty McMillon, Paragould, to the Arkansas Geographic Information Systems Board.  Appointment expires August 1, 2023. Reappointment.
Victor Hernandez, Jr., Fort Smith, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Appointment expires July 1, 2022. Replaces Stuart Byford.
Calvin Kirklin, North Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Jana Haltom.
Dorinda Haddock, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces George Weaver.
Mary Ann Taldo, Springdale, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
Kristi Pulliam, Jonesboro, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
Catherine Bays, Little Rock, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
Ricky Lattimore, McGehee, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Kandi Keith.
William Hogg, North Little Rock, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
Jeffrey Brinsfield, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
Bradley Martin, North Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
Dr. Calvin Kellogg, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
Chad Aduddell, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
Jayme Mayo, Conway, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Replaces Sally Welborn.
Jill Arnold, Centerton, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
John Ryan, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
Steven Weeks, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board. Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.
Billy Roehrenbeck, Little Rock, to the Arkansas Healthcare Transparency Initiative Board.  Appointment expires August 12, 2021. Reappointment.

Back to top button